26 Aralık 2014 Cuma

Dönem sonu duyuruları

Herkese selamlar,
Laf olsun diye değil, gerçekten de zorlu, yoğun ve güzel bir dönemi geride bıraktık, kutlu olsun.

Yapılacak bir kaç işlem daha kaldı, onlarla ilgili birkaç duyurumuz var:

1. Klasörlerin geri verilmesi: 
Klasörleriniz 3400'ün orta kesimindeki bir balkonda duruyor. Temel tasarım notlarınız verildiğinde temel tasarım işlerinizle birlikte klasörlerinizi geri alınız (Şu anda pazartesi gibi görünüyor ama size duyrulur zaten). Klasörlerinizi muhakkak geri alın, güzelce saklayın, bu tasarım arşivinizin başlangıcı olacak. Daha sonra portfolyolarınız için bu işleri kullanacaksınız.

2. Şehir Gözlemcisi işlerinin kaydı:
Teslim hengamesi içinde çizimlerinizin, kolajlarınızın, storyboardlarınızın, metinlerinizin, maketlerinizin iyi ışıkta ve yüksek çözünürlüklü kayıtlarını/kopyalarını/taramalarını alamamış olabilirsiniz. Bu işi ihmal etmeyin. O sergide işlerinizin başına ne geleceği çok da belli değil. Önümüzdeki dönem bazılarını yerinde bulamayabilirsiniz. Biz de kendimiz için sergiyi fotoğraflayacağız ama siz daha detaylı biçimde her şeyi kaydedin. Mümkünse taratın, yoksa açısı bozulmayacak şekilde karşıdan ve iyi ışıkta fotoğraflayın. Yardımcı ışıklar kullanabilirsiniz. Kayıtları alırken şöyle bir çeklist kullanın: 1) İşin sergi düzeni içinde fotoğraflanması, 2) Posterin bütününde fotoğraflanması, 3) teker teker posterdeki her bir malzemenin (çizim, kolaj, yazı vd.) yüksek çözünürlüklü ve deforme olmamış kaydı (özellikle çizimler için iyi ve homojen ışık (gradyan veya ışık patlamaları oluşmamalı) ve yüksek çözünürlük çok önemli, o yüzden en iyisi 300-600dpi çözünürlükte taratmak), 4) Maketlerin iyi ışıkta farklı açılardan bolca fotoğraflanması (maketleri dışarı ya da iyi ışığa çıkarıp öyle fotoğraflayabilirsiniz). Maket fotoğrafları çok önemli, hiç bir anlatım maketin yerini tutmuyor.


3. Dropbox:
Dropbox'ta özellikle son işlerde eksikler var, lütfen tamamlayınız.

4. Tatil ödevi:
Önümüzdeki dönem yavaş yavaş bilgisayarlı teknikleri de repertuvarımıza katacağız. O yüzden tatilde Photoshop ya da Gimp, Illustrator ya da Inkscape, 3DSMax ya da Rhinoceros ya da Blender programlarının 'beginner tutorial'larını bulup çalışmanızı istiyoruz.

5. Ninova:
Bu dönem içinde yaptığınız işler arasında en sevdiğiniz işinizin bir adet A3 posterini yapıp Ninova sistemine yüklemeniz bekleniyor, aşağıdaki açıklamaları adım adım uygulamanız gerekecek:

2014-2015 Güz Yarıyılında da Proje teslimlerinin yüklenebilmesi için MIM 000 kodlu ders altında her bölüm için sınıflar oluşturulmuştur. Öğrenciler, aşağıdaki açıklamaları izleyerek proje teslimlerini dijital olarak yükleyebilirler:

1.      Mimarlık fakültesindeki projelerin arşivlenmesi için Ninova sisteminde “MIM 000” kodlu bir ders bulunmaktadır.
2.      MIM 000 dersi altında MIM 14GUZ, SBP 14GUZ, EUT 14GUZ, ICM 14GUZ ve PEM 14GUZ kodlu sınıflar oluşturularak her bölümün tüm öğrencileri kendi bölümlerinin sınıflarına eklenmiştir.
3.      Öğrencilerin teslim dosyalarını yükleyebilmesi için Final teslimlerini yapabilecekleri bir ödev oluşturulmuştur.
4.      Proje teslim paftalarının, boyutu 30 megabyte I geçmeyen tek bir pdf haline getirilmiş halinin ninovaya yüklenmesi gerekmektedir.
5.      Ayrıca öğrencinin yüklediği dosyaya ait temel bilgileri dolduracağı bir excel dosyası hazırlanmıştır. Bu dosyanın her öğrenci tarafından doldurulup pdf halindeki proje dosyası ile birlikte ninova sistemine yüklemesi beklenmektedir. Böylece excel deki temel bilgiler kullanılarak arşivlenen dosyaya ait bir kimlik kartı oluşturulacak ve istenildiği zaman bu bilgilere dayalı olarak projelere ulaşılabilmesi sağlanabilecektir.
6.      Projelerin 13 Ocak  2015 tarihine kadar Ninova sistemine yüklenmesi beklenmektedir. 

 

1 yorum:

  1. Sehir gozlemcisi islerimi ben fotograflamak icin 4 ocakta sergiden aldim ama onlari okula geri goturup sergiye koymali miyim?

    YanıtlaSil

yorumlarınızı, isteklerinizi, dertlerinizi yazınız (beğeninizi de ifade edebilirsiniz).